НАЦИОНАЛЕН ЦЕНТЪР ЗА ПОЛЯРНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ
|
БЪЛГАРСКА
|
България е Консултативен член на Договора за Антарктика (международната организация, която управлява и взима решения за териториите, разположени в антарктическата зона, южно от 60-тия паралел) - една от 29-те страни, имащи право на глас на Консултативните съвещания. Българският антарктически институт (БАИ) е създаден през 1993 г. и е определен за Национален оператор на дейността на Република България в Антарктика с Решение на МС № 390 на МС от 8 април 1997 година. БАИ изгражда и поддържа Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“ на о-в Ливингстън (БАБ). През периода 1993 – 2017 г. БАИ организира и провежда 26 национални експедиции. През 2008 г. е учреден Националния център за полярни изследвания (НЦПИ) като самостоятелно звено към Софийският университет „Св. Климент Охридски”, който работи съвместно с БАИ за организирането и осъществяването на Българските антарктически експедиции и стопанисване на Българската антарктическа база „Св. Кл. Охридски”. С постановление на МС от 2008 г. Финансовите средства за дейността на Р. България в Антарктика се планират в бюджета на МОН и се предоставят на НЦПИ. Основните цели на НЦПИ са:
Предмет на дейност:
|
Сезонната база "Св. Климент Охридски" е разположена на полуостров Хърд, на 130 м от брега на вътрешния залив Емона в Южния залив, който се използва за трансфер на персонал и товари с надувни лодки Зодиак. Лятно време през района на базата протича Резовския поток, осигуряващ необходимото водоснабдяване. Испанската база "Хуан Карлос I" се намира на 2,7 км на юг-югозапад и е достъпна или с лодки Зодиак, или по сухопътен 5,5-километров маршрут през платото Балкан, седловината Чаруа и ледника Джонсън.
Базата е основана през 1988 г., а от 1993 г. с указ на президента Желю Желев е наречена в чест на Св. Климент Охридски, средновековен просветител и първи български епископ, работил под егидата и по поръчение на княз Борис I Михаил. След неуспешен опит за дебаркиране, причинен от лошите ледови условия край остров Александър, четирима български антарктидци със съдействието на съветския изследователски кораб "Михаил Сомов" монтират две сглобяеми постройки на остров Ливингстън от 26 до 29 април 1988. Съоръженията са обновени през 1993, а през 1996-1998 е добавена нова многофункционална сграда. През 2003 е построен параклисът "Св. Иван Рилски", а през 2012 г. е изградена новата му постройка, който е първият православен храм в Антарктида. От 1995 работи пощенски клон 1090 на Български пощи. През сезона 2008-2009 са построени две нови сгради със спални помещения, медицински кабинет и научни лаборатории (геоложка и биоложка). На Българската база се извършват изследвания в областта на геологията, биологията, глациологията, метеорологията, медицината, топографията и географията с многонационално участие. Базата се посещава от представители на българските институции, включително президентът Георги Първанов през януари 2005. На гости понякога се отбиват и туристически кораби от отдалечения само на 12 км нос Хана, една от най-популярните дестинации на антарктическия туризъм. В периода между 1993–2017 г. България организира и провежда 26 антарктически експедиции. В техния състав са включени български и чуждестранни учени, които работят по проекти в областите на: геологията, геофизиката, физиката, глациологията, метеорологията, картографията, зообиологията, ботаниката, екологията и медицината. Именно при изпълнението на тези проекти, според целите на съответното изследване, българските специалисти съставят множество карти в района на остров Ливингстън. |