0 Comments
Творбите на учениците от V, VI и VII клас на 96 СУ "Лев Николаевич Толстой", които участваха в проекта от програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт, достигнаха Полярната ни база „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. В местността нос Хана те бяха показани в уникална по рода си изложба под открито небе, със съдействието на част от членовете на 28-та Българска антарктическа експедиция. Районът е обявен за природен резерват, тъй като там гнездят редки видове птици, има пингвинови колонии и лежбища на тюлени.
Паната са изработени изцяло от екологични материали като ориз, леща, семена чиа, яйчени черупки и др., което представлява т.нар. екологичното изкуство или „еко арт“. Това е съвременна форма на изкуство, насочена към творене в синхрон с околната среда. С изразните средства на декоративното изкуството учениците пресъздават своята гледна точка към красотата, растителния и животински свят на Антарктида. Чрез подобни художествени изяви се надяваме проблема за опазване на природата на Ледения континент да достигне до повече хора и всеки един от нас да се замисли с какво би могъл да помогне за запазване на уникалните екосистеми в Антарктида. Снимки Иглика Трифонова Toку-що, в 07:30h българско време, по сателитния телефон "Иридиум", командирът на базата ни в Антарктика "Св. Кл. Охридски" Драгомир Матеев, съобщи, че след четиридневно плаване през бурния проток Дрейк с бразилския военен кораб "Аlmirante Ary Rongel, въпреки силното вълнение и вятър, първата група на 28 БАЕ, заедно с всичкия багаж, успешно са дебаркирали с надувни гумени лодки "Зодиак" на о-в Ливингстън. Приятна изненада е било, че за разлика от последните няколко години, базата не е затрупана със сняг и групата може веднага да започне изпълнението на многобройните задачи, които предстоят за реализиране.
Фотоизложба, отразяваща историята и развитието на Българската база на остров Ливингстън, Антарктида от създаването й през 1988 г. до днес.
Това е фоторазказ за изграждането на едно българско селище, отдалечено на повече от 13 000 км от страната ни, за ентусиазма, невероятния дух и трудностите, през които са преминали няколко българи, изградили основите на базата ни на остров Ливингстън и дали началото на нов етап в науката. Използвани са много архивни кадри от Първата българска антарктическа експедиция, предоставени лично от проф. Христо Пимпирев. Официалното откриване на изложбата е на 9 декември (понеделник) 2019 г. от 17,00 ч. в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” Тя може да бъде видяна от 9 до 13 декември 2019 г. Официална церемония по връчването на Националния флаг от Президента Румен Радев на участниците в 28-та Българска антарктическа експедиция УСЕЩАНЕТО АНТАРКТИДА ![]() На 8 октомври 2019 г. от 18,00 ч. в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски” бе официалното откриване на изложбата „УСЕЩАНЕТО АНТАРКТИДА”. Учениците от V, VI и VII клас на 96 СУ "Лев Николаевич Толстой" и преподавателката им по изобразително изкуство г-жа Ангелина Боянова, които участваха в проекта от програмата ЕКОАНТАР на Българския антарктически институт, получиха грамоти лично проф. Христо Пимпирев и Гергана Лаптева, координатор на програмата. През месец януари творбите на младите художници ще бъдат показани в уникална по рода си изложба на Българската антарктическа база на о-в Ливингстън. Чрез подобни художествени изяви се надяваме проблема за опазване на природата на Ледения континент да достигне до повече хора и всеки един от нас да се замисли с какво би могъл да помогне за запазване на уникалните екосистеми в Антарктида.
След проведения едноседмичен полеви палатъчен лагер на нос Хана, о-в Ливингстън, геолозите д-р Стефан Велев и д-р Камен Бонев и техните колежки бразилката д-р Кристин Тревисан от Чилйския антарктически институт и проф. Шафак Алтънкайнак от Техническия университет в Истанбул, откриха пет нови за Антарктида фосилизирани флористични останки. Те са с възраст около 90 млн, год., което е началото на къснокредната епоха, когато на сега заледения континент са расли субтропични гори и са господствали динозаврите. Те са мигрирали от Патагония до Антарктическия полуостров по временен островен мост, който тогава е съществувал на мястото на пролива на Дрейк. По този мост от Антарктида, някои от растителните видове, появили се за пръв път там са достигнали до Южна Америка. В края на мезозойската ера Антарктида е бил един зелен континент, пълен с живот.
Изследванията на българските геолози и чуждестранните им колеги спомагат за решаване на глобални научни проблеми като връзката на най-южният континент с Патагония и миграцията на растителните и животински видове в края на мезозойската ера, когато е най-топлия период в цялата фанерозойска история на Земята.
Събитието бе открито от проф. Едгардо Вега, зам. директор на INACH, който говори за сътрудничеството между чилийската и българската антарктически програми.... След това д-р Реинер Каналес от Департамента по култура и образование, представи инициативите и културните изяви на чилийската полярна програма – Антартиканос, както и двете енциклопедии, излезли от печат през миналата година.
От българска страна г-жа Мариана Симеонова (БАИ) запозна присъстващите с дейността на България в Антарктика и представи книгата „Антарктида – студеният юг” на проф. Христо Пимпирев. Г-жа Гергана Лаптева (БАИ), представи програмата за култура на Българския антарктически институт (БАИ) – Екоантар и двете си книги „Непознатата южна земя” и „Посока юг – пътуване към Антарктида”. Сред гостите бяха и българските учени проф. Георги Рачев и доц. Александър Сарафов, както и двама членове на турската антарктическа експедиция, които преди броени дни се завърнаха от Ледения континент. На семинара бяха обсъдени следващите стъпки в сътрудничеството и културния обмен между антарктическите програми на Чили и България. to edit. ![]() /04.06.2018/ Проф. Христо Пимпирев и Гергана Лаптева, представиха новите си книги пред многобройна публика в чешката столица. Събитието под надслов «АНТАРКТИДА - ЛЕДЕНА ЛЮБОВ» бе организирано от г-жа Галя Тодорова, директор на Българският културен институт в Прага. Проф Христо Пимпирев запозна аудиторията с интересни истории от книгата си „Антарктида – Студеният юг” и разказа за ежедневието и работата на българските учени на остров Ливингстън. Гергана Лаптева представи алманаха „Непознатата Южна земя- Terra Australis Incognita”, събрал повечето известни досега географски карти на Антарктида от Средновековието до наши дни. На събитието присъстваха г-жа Таня Асенова - Секретар в Българското посолство в Прага, както и проф. Душан Ямни, директор на Чешката антарктическа фондация.Проф. Пимпирев връчи специални награди на изявени студенти българисти от Карлоивия университет в Прага и Масариковия университет в Бърно.Гостите могат да разгледат и едноименните изложби до края на месец юни в сградата на Българският културен институт в Прага. http://www.bki.cz/?lang=bg |